Rezerwat archeologiczny w Biskupinie jest jednym z największych w Europie. Dzięki swojej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski został uznany za Pomnik Historii. Obejmuje on obszar około 38 ha z licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Z nich najsłynniejsze jest stanowisko na półwyspie Jeziora Biskupińskiego z pozostałościami osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza – niezwykle istotne dla tzw. „archeologii mokrej” zajmującej się stanowiskami bagiennymi i torfowymi. Jego odkrycie znalazło się w gronie 100 najważniejszych archeologicznych odkryć XX wieku. Dziś w rezerwacie znajdują się chata pałucka – obiekt etnograficzny, wpisany do rejestru zabytków, oraz rekonstrukcje:
- obozowiska łowców i zbieraczy,
- osady pierwszych rolników,
- osady obronnej na półwyspie,
- grobów skrzynkowych,
- wioski piastowskiej.
Zwiedzanie obejmuje rezerwat archeologiczny i pawilon muzealny z wystawami. Od maja do września w rezerwacie można spotkać edukatorów i odtwórców dawnego rękodzieła. Od października do kwietnia rezerwat pustoszeje, ale i wówczas warto odwiedzić Muzeum i podziwiać rekonstrukcje pradziejowych i wczesnośredniowiecznych obiektów oraz piękno przyrody.
Rezerwat można zwiedzać z czworonogiem. Pies musi być na smyczy i w kagańcu. Nie można z nim wejść do pawilonu muzealnego, do budynków na terenie rekonstrukcji oraz do Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego.