Początki tutejszego browaru sięgają 1858 r. Wtedy piwowar i kupiec Friedrich Dawid Giese (1806–1863) założył skład i warzelnię Giese & Becher. Była tu też piwiarnia Giese’sche Bierhalle, w której organizowano koncerty. Gdy Giese zmarł, spadkobiercy wydzierżawili i później sprzedali browar spółce Strelow & Lindner, należącej do kupców Juliusa Friedricha Strelowa i Augusta Heinricha Lindnera. Posiadali oni już wcześniej destylarnię przy Zbożowym Rynku i firmę Strelow & Lindner w Grudziądzu, którą zamknięto 9 kwietnia 1863 r. 

W 1866 r. przedsiębiorcy nabyli parcelę przy Zbożowym Rynku 9, a w 1875 r. przy ul. Ustronie, zajmowaną przez ujeżdżalnię i stajnie.

W 1890 r. browar przejął Julius Friedrich Carl Strelow, który po rozwiązaniu spółki został jego jedynym właścicielem. W poł. lat 90. XIX w. rozwijający się browar rozlokował się w nowo pobudowanych obiektach.

W 1920 r. Browar Strelowa, nabyty przez Klemensa Zdrojewskiego i Franciszka Thiela, otrzymał nową nazwę – Browar Bydgoski. Znanym wyrobem tegoż browaru był napój „Murzynek” opatrzony etykietą o zastrzeżonym wzorze. Cieszył się popularnością do tego stopnia, że w latach 30. XX w. ostrzegano potencjalnych klientów przed jego podróbkami.

Wytwarzano tu też np. lemoniady. W 1939 r. specjalnością sezonową był „Jabłecznik”, napój z soku jabłkowego.

W 1945 r. browar upaństwowiono, tworząc Państwowe Zjednoczenie Przemysłu Piwowarsko-Słodowniczego w Bydgoszczy. W 1968 r. przyjęto nazwę Bydgoskie Zakłady Piwowarskie, a w 1992 r. browar uległ prywatyzacji. W 1997 r. browar znany z piwa „Kujawiak” włączono do Grupy Żywiec, która zamknęła go 31 grudnia 2006 r.