W przestrzeni, w której znajduje się wystawa Rzeka zwiedzający znajdą również eksponaty pierwszej wystawy zbudowanej przez instytucję, wystawy Woda . Jest to wystawa szczególna, ponieważ przed otwarciem instytucji była „ambasadorką” naszego centrum w regionie i odwiedziła kilkadziesiąt szkół i imprez wraz z towarzyszącymi warsztatami tematycznymi. Dzięki tej wystawie nasi zwiedzający poznali ideę interaktywnej „centronaukowej” zabawy.

Na wystawę składa się siedem wolnostojących stanowisk, które prezentują różnorodne zjawiska fizyczne. Stanowiska Lepkość i gęstość oraz Wodny światłowód umieszczono obok wejścia na wystawę po lewej stronie. Pierwsze z nich pozwala obserwować przepływ lepkiego płynu wokół przeszkód umieszczonych wewnątrz podświetlanego panelu. Drugie z kolei pokazuje zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia światła niebieskiego, czerwonego i zielonego wewnątrz strumienia wody.

Za źródłem rzeki, w prawym rogu sali wystawienniczej, zwiedzający znajdą pozostałe stanowiska wystawy. Wielki szklany Pryzmat pozwala zaobserwować zjawiska odbicia i załamania światła przy przejściu przez granicę ośrodków, a Nurek Kartezjusza pokazuje warunki pływania ciał. Obrotowe stanowiska Wirująca kula , Wirujący cylinder i Wir wodny pokazują z kolei zachowanie kolorowej cieczy w obracających się naczyniach o różnym kształcie, pod wpływem działających na nią sił.