Skarb skrwileński - idea kolekcjonowania i tezauryzowania (45 min.)
Odkryj fascynujący świat kolekcji na niezwykłej lekcji muzealnej! Poznaj historię początków kolekcjonowania na całym świecie, odkryj tajniki gromadzenia skarbów i zapoznaj się z największymi odkryciami na Ziemi Dobrzyńskiej. A to jeszcze nie wszystko - czeka na Ciebie również interesujący film o malowiniczej Gminie Skrwilno.
Ciekawostki architektury Rypina (45 min.)
Przygotuj się na narrację przewodnika, odkryjesz nieznane dotąd fakty, które przeniosą Cię w dawne czasy. Dowiesz się, jakie znaczenie miało to miejsce dla regionu i jak wpływało na jego rozwój. Spacerując po wiekowym mieście, będziesz mógł wczuć się w atmosferę tamtych czasów i poczuć energię, która wciąż pulsuje w każdym zakątku Rypina.
Muzeum otwarta - instytucja kultury (45 min.)
Odkryj fascynujący świat muzeów na całym świecie i w Polsce, a szczególnie Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie! Dzięki przejrzystej prezentacji multimedialnej poznasz historię muzealnictwa, a także dowiesz się, jakie rodzaje muzeów instnieją na świecie i jakie kolekcje są w nich prezentowane. Poznasz różnorodne działania, jakie podejmowane są przez muzea, aby urozmaicić swoją ofertę dla widzów.
Archeolog i jego praca (45 min.)
Praca archeologa nie musi być jak Indiana Jones, ale jest równie ekscytująca. Na naszych lekcjach odkryjesz, jak dzisiejsza archeologia stawia czoła zagadkom sprzed wieków. Oferujemy także unikalną prezentację zdjęć z wykopalisk w Starorypinie i innych fascynujących miejscach.
Warsztaty gancarskie (60 min.)
Podczas naszych praktycznych zajęć będziesz mieć niepowtarzalną możliwość poznania najstarszych technik wytwarzania naczyń glinianych. To świetna okazja, aby zanurzyć się w historii i zbliżyć do dziedzictwa naszych przodków.
Świat średniowiecznych rycerzy i dam (90 min.)
Lekcja muzealna przedstawiająca przekrój społeczeństwa średniowiecznego. Nasze warsztaty to jednak nie tylko obserwowanie, to również doświadczanie. Uczniowie będą mieli możliwość wcielenia się w rolę rycerza i przejścia ceremonii pasowania. Jako pamiątkę z naszych zajęć, każdy otrzyma własnoręcznie pomalowaną figurkę rycerza Bożogrobcy.
W dawnej szkole. Szkolnictwo na Ziemi Dobrzyńskiej (60 min.)
Zarys historii szkolnictwa w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi Dobrzyńskiej. Poznanie wnętrza klasy wraz z jej wyposażeniem, omówienie aspektu religii w szkole oraz roli nauczyciela. Nauka kaligrafii piórem gęsim, samodzielnie wypisywanie świadectw ukończenia szkoły (każdy uczeń otrzymuje świadectwo na własność).
Godło, barwy narodowe i hymn państwowy
Tematyka, ktorą powinien poznać każdy Polak. Barwna i ciekawa narracja, wzbogacona o warsztaty, na których każdy z uczestników wykona prostą białoczerwoną kokardę. Idealny gadżet na uroczystości patriotyczne.
Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata z Ziemi Dobrzyńskiej
Poznaj niezwykłe historie osób pochodzących z terenu historycznej Ziemi Dobrzyńskiej, które w czasie II wojny światowej narażając własne życie oraz życie swoich bliskich ratowały Żydów przed holokaustem. W czasie lekcji przedstawione zostaną sylwetki odznaczonych Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, ich zdjęcia oraz krótki film - wywiad z jednym z odznaczonych.