Skarb bydgoski w nowej, poszerzonej odsłonie.
Nie ulega wątpliwości, że zabytek „zimujący” spokojnie w gotyckiej świątyni przez 3,5 wieku w największym stopniu rozsławiły monety wybite w mennicach rozsianych po Europie, a także Afryce i Azji. Najstarsze z obiektów datowane są na przełom XV i XVI wieku. Natomiast najmłodsze to egzemplarze z 1652 r.
Nie oznacza to jednak, że o unikalności Skarbu bydgoskiego decydują wyłącznie dukaty niderlandzkie, węgierskie czy polskie. Przekonamy się o tym na własne oczy już w czwartek 25 lipca podczas wernisażu nowej, biżuteryjnej odsłony wystawy prezentowanej w oddziale MOB przy ul. Mennica 4.
Co dokładnie zobaczymy w gablotach? Na uwagę zasługują zwłaszcza złote, zdobione emalią rozety i pontaliki służące dawniej do ozdabiania ubrań i nakryć głowy. Zbiór zawiera również pierścionki, biżuterię dewocyjną, ozdobne elementy ze srebra, łańcuszki, a także pokaźną liczbę guzów (odpowiedniki dzisiejszych guzików) i innych biżuteryjnych elementów pełniących funkcje zarazem praktyczne i ozdobne (haftki, zakończenia sznurków).
„Historia ludzi odzwierciedlona w przedmiotach”
Jak podkreśla kurator wystawy, dr Krzysztof Jarzęcki, wartość ozdób ze skarbu bydgoskiego wynika zarówno z kunsztu ich wykonania, jak i tego, że są kompletnym, nienaruszonym i starannie udokumentowanym znaleziskiem archeologicznym.
„Dlatego jest to nieocenione źródło wiedzy naukowej, o czym przekonaliśmy się choćby podczas badań prowadzonych w naszym muzeum przez pracownię NCP ART Bydgoszcz. Pamiętajmy, że dziś bardzo niewielka część jubilerów jest w stanie odtworzyć w praktyce technologię z tamtego okresu” – tłumaczy kierownik Pracowni Numizmatyki MOB.
Wystawa będzie opowieścią nie tylko o cennych eksponatach, ale także o ich twórcach i użytkownikach żyjących w XVI i XVII wieku.
„Skarb bydgoski jest odzwierciedloną w przedmiotach historią ludzi, śladem ich kultury, gustu i uczuć. Nasi przodkowie byli modni, ale cenili też to, co dziedziczyli po przodkach. Przywiązywali się do rzeczy, które im się podobały, które były wyrazem ich wiary lub przypominały im drogie osoby, miejsca, sytuacje. Skarb bydgoski jest kawałkiem świata sprzed kilkuset lat, który jesteśmy w stanie zrozumieć, bo wiele nas z nim łączy”– podkreśla autor ekspozycji.
- Skarb bydgoski. Biżuteria
- Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4
- Kurator: dr Krzysztof Jarzęcki
- Projekt i opracowanie graficzne: Weronika Poręba
- Aranżacja: Weronika Poręba, Katerina Niemiec-Miskiewicz, Jarosław Kozłowski, dr Krzysztof Jarzęcki
- Realizacja: Łukasz Maklakiewicz, Mateusz Dachowski, Romuald Tylkowski, Adam Grzybowski