Motywem przewodnim wystawy, złożonej z dwudziestu sześciu stanowisk, jest rzeka i jej otoczenie. Projektując wystawę nawiązano do nadwiślańskiego charakteru Torunia, do roli jaką w jego rozwoju odgrywała i nadal odgrywa Wisła. Wystawa prezentuje rzekę jako element kształtujący środowisko i różne ekosystemy. Pokazany jest też wpływ rzeki na życie ludzi oraz możliwości jej gospodarczego wykorzystania. Wiodącym eksponatem wystawy jest duży model rzeki od źródła po deltowe ujście do morza, widoczny po wejściu na wysoką na dwie kondygnacje przestrzeń ekspozycyjną, znajdującą się na II piętrze, po prawej stronie od wyjścia z wind. Wędrując wzdłuż biegu rzeki zwiedzający ma okazję poznać ciekawostki przyrodnicze charakterystyczne dla górnego, środkowego oraz dolnego biegu rzeki.
Źródło rzeki znajduje się w prawym rogu sali. Po drugiej stronie źródła zwiedzający mogą zapoznać się z funkcjonującym na wystawie systemem Oczyszczania wody , która porusza się w obiegu zamkniętym w korycie rzeki. Przy źródle umieszczono także model warstw skalnych, typowych dla tych które występują przy źródłach polskich rzek w górach. Koryto modelu rzeki jest tak wyprofilowane aby woda spływała do niżej położonych jego fragmentów napotykając na kolejne umieszczone w nich stanowiska. Pierwsze z nich to Przeszkody oraz Koło wodne , którymi zwiedzający może manipulować, modelując szerokość koryta rzeki i obserwując przepływy.
Poruszając się wzdłuż koryta rzeki napotkamy kilka urządzeń transportujących wodę z poziomu koryta do misy umieszczonej nad korytem i transportujących ją z powrotem na dół. Są to Winda wodna i Kaskady , Śruba Archimedesa, a także Pompa zęzowa i Pompa perystaltyczna . Warto zatrzymać się chwilę w tym miejscu aby w praktyce poznać zasadę działania tych urządzeń. Następne w kolejności stanowisko, umieszczone w korycie rzeki, to Tama , którą zwiedzający może samodzielnie zbudować z klocków pozostawiają wolne miejsc na przepływ wody. Poniżej tamy znajdziemy Fontanny , w których strumieniu umieszczamy piłeczki w taki sposób, aby słup wody utrzymywał je w miejscu. W rozgałęziającym się w tym miejscu korycie rzeki, na stanowiskach Zbuduj swoją rzekę oraz Dorównaj naturze , możemy samodzielnie modelować jej koryto przy pomocy rzecznych kamieni a także je szlifować. W końcowym odcinku rzeki, delcie, znajduje się Port z modelami łódek i samochodów, a także Armatki wodne przy pomocy których zwidujący może przemycić piłeczki po torach różnego kształtu u góry specjalnie przygotowanej wodnej zjeżdżalni dla piłek.
W sąsiedztwie koryta rzeki znajdują się także wolno stojące stanowiska, takie jak Elektrownia wodna , czy eksponaty W mikro i makro skali , prezentujące florę, oraz faunę rzeki i jej sąsiedztwa. Warto zwrócić też uwagę na stanowisko Pytania i odpowiedzi, prezentujące różne aspekty związane z wykorzystaniem rzeki przez człowieka.
Dzięki dużej liczbie eksponatów przeznaczonych dla dzieci świetnie bawią się tu całe rodziny. Wystawę umieszczono w największej przestrzeni wystawienniczej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Dlatego znalazło się w niej miejsce na wielkoformatowe fotografie poświęcone rzece i ochronie ekosystemów rzecznych.
Przestrzeń wystawy, ze względu na jej rozmiar, służy też do celów organizacji imprez, wykładów popularnonaukowych, konferencji i wieczorów tematycznych, a jej unikatowy charakter znacznie je uatrakcyjnia. Organizowano w niej już m.in. konferencje popularnonaukowe, konferencje metodyczne, wykłady dla różnych grup odbiorców, pokazy teatralne, science show, koncerty i degustacje.