Głównym tematem wystawy jest ruch obrotowy i jego zastosowania praktyczne, a także zjawiska z nim związane, takie jak występowanie sił bezwładności w obracających się układach odniesienia, w tym na Ziemi. Ruch obrotowy stanowi odniesienie do rewolucyjnego dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium” oraz do dominującego eksponatu Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – Wahadła Foucaulta. Wciąż żywa w Toruniu tradycja Kopernikańska znajduje także odzwierciedlenie w eksponatach prezentujących współczesne metody poszukiwania planet oraz budowę Układu Słonecznego. W skład wystawy wchodzi dwadzieścia pięć stanowisk tematycznie związanych z kołem, ruchem obrotowym, układami planetarnymi i podróżami kosmicznymi. Wystawę umieszczono w jednej z głównych przestrzeni wystawienniczych, wejście na nią znajduje się na prawo od drzwi wind. Stanowiska rozmieszczono w dwóch strefach w jednolicie zaaranżowanej przestrzeni wystawienniczej.
Strefa Maszyny , znajdująca się na wprost i na lewo patrząc od wejścia, zawiera stanowiska mechaniczne związane z zastosowaniem koła oraz wybranych maszyn prostych.
Najbardziej okazały eksponat tej strefy, Machinarium to eksponat, w którym zadaniem zwiedzającego lub kilku, współpracujących ze sobą, zwiedzających jest przemieszczenie piłki z jednej strony urządzenia na jego drugi koniec, przy pomocy mechanizmów takich jak śruby, windy, równie pochyłe, krążki, korby czy kliny.
Przeciągnie liny to stanowisko pozwalające na eksperymentowanie z innym typem maszyn prostych - bloczkami - podczas klasycznej zabawy w przeciągnie liny.
Na Równoważni z kolei można zbadać jaki wpływ ma długość ramienia siły na wartość momentu siły. Ciężarami umieszczonymi na ramionach równoważni jest para zwiedzających. Ich zadaniem jest dobranie długości jednego z ramion tak, by zrównoważyć swoje ciężary.
Koło to jeden z kluczowych wynalazków ludzkości. O tym, co by było gdyby zastąpić je innymi bryłami, przekonamy się na stanowisku Jeśli nie koło, to co?
Znakomicie z kolei łączy naukę z zabawą eksponat Koło chomika , w którym dzięki pracy swoich mięśni można wygenerować energię elektryczną.
Na prawo od wejścia na wystawę znajduje się strefa Obroty , której największy element stanowi model statku kosmicznego. W statku, na stanowisku Mgławice , można dowiedzieć się jakie zjawiska optyczne leżą u podstaw powstawania pięknych barw mgławic w Kosmosie, a na stanowisku Upadki meteorytów „tworzyć” kratery na powierzchni Księżyca. Kto nam zasłania Księżyc? , stanowisko umieszczone obok stacji kosmicznej, pozwala z kolei na poznanie zjawisk astronomicznych wynikających z ruchu ciał niebieskich i zmian ich położenia względem siebie. Warto zwrócić również uwagę na stanowisko znajdujące się w prawym rogu sali za stacją kosmiczną. To Spadek swobodny , przy którym możemy przeprowadzić jedno z najbardziej klasycznych doświadczeń fizycznych, doświadczenie Galileusza, pokazujące, że ciała w próżni, bez wglądu na swój ciężar, spadają z jednakowym przyspieszeniem. Na koniec warto też wspomnieć o, robiącym niezwykłe wrażenie wizualne, eksponacie Wielki wóz , zawieszonym pomiędzy balustradami. Jest to instalacja złożona z modeli gwiazd, tworzących jeden z najbardziej rozpoznawalnych asteryzmów nocnego ziemskiego nieba. Na stanowisku możemy się też przekonać jaki wzór ta grupa gwiazd stworzyłaby, gdybyśmy mogli ją obserwować z innych miejsc w Kosmosie.