Pałac w Mgowie pochodzi prawdopodobnie z połowy XIX wieku, kiedy właścicielem tych terenów był Ksawery Działowski. Wzniesiono go w stylu klasycystycznym. Obecny stan odbiega od wcześniejszego. Pierwotnie był to imponujący gmach o pięciu osiach, dwóch kondygnacjach, zaprojektowany na planie prostokąta. Charakterystyczne dla niego były centralny ryzalit oraz portyk z kolumnami podtrzymującymi taras na pierwszym piętrze.
Z czasem pałac został rozbudowany o trójosiową część oraz nieregularne skrzydło od strony południowo-zachodniej. Z tyłu dodano oficynę z wieżą. Nad balkonem wyróżniają się cztery pilastry i kartusz z herbem rodziny Działowskich Prawdzic. Pałac jest przykryty dachem czterospadowym, obecnie pokrytym papą. We wnętrzu tej dawnej rezydencji, gdzie niegdyś było aż 36 pokoi, można zauważyć jedynie dwie kolumny i schody w hallu. W 1951 roku, podczas remontu, pałac utracił wiele swoich stylowych cech.
Z pierwotnych budynków folwarcznych przetrwało kilka - trójkondygnacyjny spichlerz z połowy XIX wieku, obora, kuźnia oraz brama wjazdowa. Ponadto na terenie znajduje się późnobarokowa kaplica św. Barbary, zbudowana w 1710 roku i rozbudowana w 1734 roku dzięki fundacji Konstancji Bagniewskiej. Jej wnętrze skrywa m.in. konfesjonały, ołtarz, ambonę oraz kilka rzeźb w stylu barokowym.
Do pałacu przynależy także park krajobrazowy, który zajmuje 5,4 hektara. Został on założony w XIX wieku i obfituje w stare drzewostany oraz dwie sadzawki. W parku rośnie 25 gatunków drzew i 7 odmian krzewów, w tym klony, topole i jesiony. 14 z tych drzew to prawdziwe pomniki przyrody, takie jak dęby, lipy, klony czy sosna wejmutka. Mimo swojej okazałości i ciekawej historii, kompleks pałacowo-parkowy w Mgowie nie został wpisany do rejestru zabytków, z wyjątkiem wspomnianej wcześniej kaplicy.
W roku 2000 pałac, który zaczął już popadać w ruinę, kupiła firma TERRY Sp. z o. o. Nowi właściciele wyremontowali budynek i utworzyli w nim hotel.[1]
[1] Zob. A. Stenzel, Mgowo, W: Pałace i dwory okolic Grudziądza, s. 138.