Interdyscyplinarna wystawa stała Idee łączy nauki humanistyczne, nauki ścisłe oraz elementy sztuki. Znajdziecie tu 21 interaktywnych eksponatów oraz specjalnie przygotowane elementy aranżacji tworzące niezwykłą przestrzeń. Centralnym elementem wystawy jest eksponat Szepcząca ściana , wokół której rozmieszczone są cztery strefy tematyczne: Komunikacji , Sztuki i piękna , Życia oraz Konstruktora . Tematyka eksponatów w strefach przeplata się ze sobą, tworząc opowieść o ludzkich ideach przenikających różne sfery życia. Na wystawie dowiecie się jak zbudowane jest ludzkie ciało i czym różni się komórka zwierzęca od roślinnej. Zwolennicy nowoczesnych technik ekspresji zaprezentują swoją indywidualność tworząc niepowtarzalne świetlne obrazy. Zapaleni majsterkowicze przekonają się jak zbudowany jest telefon i jak działa prawdziwa radiostacja. Wystawa zawiera eksponaty dla osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Tu każdy znajdzie coś co go poruszy i zostanie na długo w pamięci.
Przy wejściu na Wystawę możesz znaleźć eksponat strefy S ztuki i piękna pod nazwą Piękny człowiek . Stanowisko to przedstawia historię ludzkiego wyglądu i ubioru, mody na przestrzeni wieków począwszy od czasów prehistorycznych poprzez Starożytny Egipt, Antyk, Średniowiecze, Barok, Secesję, Kulturę Pop, aż do czasów współczesnych, nazywanych Indywidualizmem. W jednym z modułów tego eksponatu masz możliwość wyboru epoki i konkretnego ubioru ją charakteryzującą, przy pomocy ubrania specjalnego awatara.
Dalej po lewej stronie wystawy możesz znaleźć eksponat Tajemnicze piękno , który nawiązuje do działania ludzkiego oka i pokazuje różnego rodzaju iluzje związane z charakterystycznymi epoka artystycznymi np. Art Deco, Surrealizm, Pop-Art czy Kubizm. Idąc dalej, w rogu po lewej stronie wystawy znajdziesz eksponat Piękno światłem malowane. Przy użyciu źródła światła możesz narysować wielokrotnie wzór dookoła siebie lub innych osób. Na końcu „pokoju” ukryty jest aparat, który ma ustawiony długi czas naświetlania. Dzięki temu po zakończeniu zaprogramowanego wcześniej czasu naświetlania, na dużym ekranie będziesz mógł zobaczyć swoją artystyczną wizję. Jak widzisz lewa strona wystawy jest bardziej artystyczna i pokazuje nam piękno przyrody i osiągnięć człowieka, które nas otacza. Tuż obok znajduje się stanowisko Twoja gazeta , nawiązująca do historii druk, zaczynając od drzeworytu, przechodząc przez prasę drukarską Gutenberga, aż do klawiatury typu QWERTY. Przy tym stanowisku twoim zadaniem jest ułożenie frazy z literek znajdujących się na blacie, nałożenie tuszu przy pomocy wałka drukarskiego na literki, a następnie przyłożenie papieru do bocznej pokrywy znajdującej się po lewej stronie i jego odbicie na literkach… Czy udało ci się stworzyć sensowną frazę? Jeśli nie to dam ci małą podpowiedź: literki muszą być ułożone jakby były prezentowane w odbiciu lustrzanym. Tuż obok stanowiska Twoja gazeta znajduje się eksponat Co mówi tatuaż ? Zadaniem tego stanowiska jest bowiem pokazanie historii tatuażu i piercingu na przestrzeni różnych kultur i czasu życia człowieka na Ziemi. Przy tym stanowisku czeka na Ciebie również niespodzianka związana z wyborem i dopasowaniem najlepiej pasującego do siebie tatuażu.
Idąc dalej, tuż obok stanowiska dotyczącego tatuażu, znajduje się prezentacja filmu pn. Czy jesteśmy tutaj sami? Możesz usiąść na jednej z ławek, odpocząć chwilę, a w trakcie krótkiego filmu dowiedzieć się czym jest np. paradoks Fermiego. Na wprost od tego stanowiska znajduje się eksponat Mors . Nawiązujemy tutaj do historii telegrafu elektrycznego. Przy użyciu prostego systemu kodowania liter masz możliwość wysłania wiadomości do sąsiada znajdującego się po przeciwnego stronie.
Na wystawie Idee znajduje się szereg ekranów multimedialnych prezentujących zagadnienia o różnej tematyce. Stanowisko Jak się dziś czujesz? prezentuje zagadnienia dotyczące emocji i ich wyrażania. Znaczenie naszych słów często zmienia się w zależności od sposobu, w jaki je wypowiadamy. Komunikacja werbalna i niewerbalna są jednakowo ważne. Wspólnie tworzą system, który sprawia, że jesteśmy rozumiani oraz pozwala nam rozumieć innych. Połączenie dwóch metod komunikacji na raz jest unikalną cechą ludzi.
Z kolei Metody obrazowania ciała, dzięki rozwiniętym naukom przyrodniczym pokazują różne sposoby zaglądania do wnętrza ludzkiego ciała, przy pomocy np. RTG, USG MRI, PET i OCT. Nawiązując do ludzkiego ciała na wystawie znajduje się Model człowieka . Możesz samodzielnie sprawdzić jak są ułożone narządy wewnątrz człowieka i w jaki sposób natura to wymyśliła, aby wszystko do siebie pasowało. Czy wiesz, że mózg to najbardziej złożony ludzki organ. Zawiera on, aż 10 miliardów neuronów i jest centrum układu nerwowego. Dzięki niemu możemy poruszać się i myśleć. Serce to z kolei centrum układu krwionośnego rozprowadzającego tlen i substancje odżywcze we krwi. Serce położone jest po środku klatki piersiowej, choć często mówi się, że leży ono z lewej strony, a to dlatego, że lewa część serca jest większa.
Kawałek dalej, na przestrzeni wystawy znajduje się stanowisko Komnata tajemnic . Inspiracją do stworzenia tego eksponatu był obraz znajdujący się w tle - Lekcja anatomii doktora Tulpa autorstwa Rembrandta. Przy tym stanowisku nawiązujemy do historii autopsji. Jest to pośmiertne badanie chirurgiczne, które służy ustaleniu przyczyny zgonu lub obserwacji przebiegu chorób. Czy wiesz, że w średniowieczu, autopsje bez zgody kościoła były przestępstwem? Na dużym monitorze wyświetlany jest obraz kobiety i/lub mężczyzny. W każdym z tych przypadków możesz samodzielnie dokonać wyboru schematów i porównania np. układu nerwowego, układu krwionośnego czy układu rozrodczego człowieka.
Przy stanowisku Operacja masz możliwość wcielenia się w lekarza samodzielnie sterującego robotem chirurgicznym, który został zaprojektowany w celu wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną. Przechodząc do ostatniego eksponatu Komórka i DNA ze strefy Życia możesz zobaczyć schemat kwasu deoksyrybonukleinowego czyli wielkocząsteczkowego organicznego związku chemicznego odpowiedzialnego za powstanie życia. Na tym samym stanowisku możesz porównać schemat komórki roślinnej i zwierzęcej oraz dopasować poszczególne organelle w nich występujące, takie jak np. mitochondria, lizosomy, wakuole czy retikulum endoplazmatyczne.
W strefie Komunikacji możesz pobawić się Telefonem tarczowym używanym jeszcze w latach 90tych XXw., a opatentowanym przez Alexandra Grahama Bella w 1876 r. Telefon Bella składał się z trzech głównych części: słuchawki, odbiornika i mikrofonu. Mikrofon przekształca fale dźwiękowe w sygnał elektryczny, który za pomocą odbiornika, przekształcony jest ponownie do dźwięku w słuchawce. Głównym problemem wczesnych telefonów, było łączenie nadawców z odbiorcami. Zatrudniono więc operatorów do łączenia abonentów, ale szybki wzrost ilości połączeń wymagał wydajniejszego rozwiązania. Z pomocą przyszło wynalezienie pierwszych systemów automatycznych. Dzięki temu wynalezieniu telefonu tarczowego w trakcie wybierania numeru wysyłał on impulsy elektryczne do stacji telefonicznej, tam przełączniki magnetyczne wykonywały właściwe połączenie. Jeżeli chcesz sięgnąć do nowszych zdobyczy techniki możesz skorzystać, ze stanowiska Radiostacja lub Smartfon . W 1888 roku H.R. Hertz dowiódł istnienia fal elektromagnetycznych, tworząc w ten sposób podstawy do rozwoju radiokomunikacji. Pierwsze radio skonstruował G. Marconi, którego wynalazek zainspirował Nikola Teslę. Radio Marconiego działało wyłącznie w oparciu o kod Morse’a. Początkowo, wiadomości radiowe mogły być wysyłane na niewielką odległość, a dopiero w 1901 roku wysłano pierwszą literę na drugą stronę Atlantyku. W eksponacie Smartfon masz możliwość dowiedzenia się jaka była historia obecnie wykorzystywanych telefonów, a także zagrania w kilka specjalnie przygotowanych gier. Po prawej stronie od wejścia na Wystawie znajduje się Szepcząca ściana . Eksponat ten nawiązuje do charakterystycznej melodii danego języka. Przedstawiciele różnych krajów wypowiadają bowiem jedno zdanie „Granice Twojego języka, są granicami Twojego świata” w swoich rodzimych językach. Z głośników możesz usłyszeć różnicę pomiędzy językami europejskimi, a językami dla nas egzotycznymi takimi jak Mandaryński, Koreański, Hindi czy Suahili. Na pozostałych ścianach dookoła wahadła zostały zamontowane lustra zakrzywiające obraz rzeczywisty, a także pojedyncze grafiki związane z charakterystycznymi elementami, z których słynie dany kraj.